Fzt. Murat ORHAN: 0530 560 20 09

PAZARTESİ- CUMARTESİ ( 08.00 - 17.00 )

Manuel Terapi Nedir?

Manuel terapi nedir?

Vücudumuzda hareket sistemi ekipmanlarında olan kas, bağ ve eklem bölümlerinin hasayar görmesi yada etkilenmesi sonucunda ortaya çıkan ağrı ve fonksiyon kayıp ve eksikliklerini özel teknikl ve yöntemlerle ( mobilizasyon ve manüplasyon teknikleri )  tedavi edilmesine‘’manuel terapi ‘’ denir.

Manuel Terapi bu alanda özel eğitim almış alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılan ve özel teknikleri içerisinde barındıran vücudun biomekaniklerini kullanan ve insanın doğal hareket etme yeteneğini örnek alarak  bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasıdır.

Image

Manuel Terapist hastanın şikayet ve rahatsızlıklarında yola çıkarak eklem ve çevresindeki anatomik yapıları birtakım özel yöntemlerle kontrol eder ve eklem ve çevresi dokulardaki ağrı oluşturan etmenleri ortaya çıkarır.

Bundaki temel amaç, vücudumuz bir sürekli makine gibi çalıştığında hem kendi vücut ağırlığından kaynaklanan hem yerçekimine  karşı koyma stratejisi hem de güç ortaya çıkaran kasların etkisiyle bazen de gün içinde yaşam hareketleri ile fark etmeden aldığımız vücut bütünlüğünü bozan travmaların sonucunda dejenerasyon olur.

İşte dejenerasyon ilk başta vücut bütünlüğümüzde yapısal değişiklikler meydana getirmezken aynı mekanizmaların uzun süreli tekrarlanması bazen de değiştirilemeyecek şekilde yapısal bozukluklara yol açar.

Manuel terapist, işte bu esnada hem bozulan işleyişi ortaya koymakta hem de eğer mümkünse bozulan alanın yeniden düzeltilmesini sağlayacak tedavi yöntemlerini planlar. İnsanların sağlığını korumak ,düzeltmek ve ağrısızbir  hareket etmelerini sağlayan eğitimli sağlık profesyonelleridirler.

Manuel terapist tedavi tekniklerini uygularken hem vücudun ortaya çıkardığı güç mekanizmalarını hem de ellerini kullanarak tedaviyi gerçekleştirir. Yani dışardan bir ilaç, cihaz veya elektriksel yöntem kullanılmaz. Çünkü sorun zaten vücudumuzun patolojik hareketleri ile açığa çıkan ağrı ile ilgilidir. Bu belirtiler ile yola çıkıldığında bozukluğu düzelttiğimizde vücudumuz zaten doğal ağrısız hareket etmeye başlayacaktır.